Ako sa obklopiť angličtinou v každodennom živote
Pri učení sa angličtiny môžeme urobiť veľmi veľa pre svoj pokrok aj mimo pravidelných lekcií. Samozrejme že najúčinnejší by bol pobyt v nejakej anglicky hovoriacej krajine. Nie každý, ani nie vždy, ale máme takúto možnosť. Ide teda o to aspoň čiastočne také prostredie simulovať a teda sa čo najviac obklopiť angličtinou vo svojom každodennom živote.

Vďaka internetu máme ozaj množstvo príležitostí na to byť v kontakte s angličtinou pri našich bežných činnostiach. Väčšina z nás je zvyknutá prijímať minimálne časť online obsahu v angličtine. Jasné, počúvať (aktívne) hudbu alebo pozerať filmy či seriály v angličtine je super. Myslím, že každý si asi zapamätá ten pocit, keď zistil, že môže svoju obľúbenú show pozerať bez slovenských (alebo akýchkoľvek) titulkov. Zrazu dávali tie roky štúdia angličtiny zmysel.
Skúsme sa ale zamyslieť v akých ešte situáciách či pri akých činnostiach by sme mohli do svojho života zakomponovať viacej angličtiny. Niektoré tipy sú možno celkom univerzálne, iné menej, podľa toho, čomu sa pravidelne venujete. Vnímajte ich len ako inšpiráciu a sami pre seba sa párkrát počas dňa zamyslite, či by sa angličtina nedala nejako zapojiť do toho, čo práve robíte.
Recepty
Nebojte sa receptov v angličtine. Ak niečo v nich nebudete poznať, ľahko si to vyhľadáte. A vďaka nim sa naučíte niektoré názvy bežných, i menej bežných, ingrediencií. Kde inde sa stretnete so slovíčkami ako “cumin”, “chickpeas” či “buckwheat”.

Názvy a zloženie produktov
Aj vy radi čítate zloženie výrobkov? Že nie? Tak to niekedy skúste, kvôli angličtine. Tiež sa možno niečo priučíte a pritom zistíte, čo to vlastne konzumujete. (Za nemilé prekvapenia neručím.) Alebo si môžete skúsiť písať nákupný zoznam v angličtine.
Jazyk v PC aplikáciách
Zmeňte si systémový jazyk v mobile i na počítači na angličtinu. Nebojte sa, rýchlo si zvyknete, aj tak väčšinu vecí už robíte “popamäti”. Bez učenia sa naučíte množstvo nových výrazov, ako napr. “standing order” alebo “back up”. A onedlho možno budete, rovnako ako ja, naopak zaskočení, keď si sadnete k počítaču s nastavením na slovenčinu.
Webstránky v angličtine
Mnohé webstránky majú okrem verzie v slovenčine aj tú anglickú. Keď niekedy budete mať čas, prepnite si na ňu skúste, či budete vedieť vyhľadať všetko, čo ste potrebovali. Alebo aspoň zhodnotíte kvalitu prekladu.
Podcasty
S podcastami je to podobne ako s filmami a seriálmi. Je ich nekonečne veľa a každého nás baví niečo iné. Ak ste zvyknutí počúvať hudbu alebo rádio napíklad pri cestovaní, vyskúšajte si dopredu vybrať a stiahnuť nejaký podcast v angličtine. Pre tých, ktorí hľadajú podcasty priamo o angličtine, som pripravila playlist na Spotify. Vyskúšajte a ak vás niektorý z programov bude baviť, nezabudnite sa prihlásiť na pravidelný odber.
Zhrnutie
Príležitostí byť v kontakte s angličtinou má väčšina z nás mnoho. Niekedy je len treba pristúpiť k tomu vedomejšie a vyberať si kvalitný obsah. Tiež je dôležité vypestovať si dobré návyky, tak aby bol náš kontakt s angličtinou pravidelný a každodenný. A občas môžeme pridať do našej rutiny niečo nové. Ak vás zaujíma ako si vypestovať dobré návyky, prečítajte si tiež článok o atómových návykoch.